Chcete o Vánocích změnu? 4 důvody proč strávit svátky nebo konec roku v Latinské Americe

26.12. 2021Iva Raková822x0

Uvažovali jste někdy o tom, že byste se na Vánoce sbalili a odjeli pryč? Jste otrávení z každoročního předvánočního blázince a podobného průběhu svátků nebo konce roku? Pak je načase, abyste se sbalili a vyrazili si užít Vánoce nebo Silvestr v úplně jiném stylu do Latinské Ameriky!

Vánoční šílenství

Třicet mých Vánoc jsem strávila u rodičů v mé rodné moravské vesničce ve Zlínském kraji. Ani jsem neuměla moc představit, že bych trávila Vánoce jinde. A najednou to přišlo – dvoje Vánoce jsem strávila v Ekvádoru a jedny dokonce v letadle na cestě z Mexika do Čech. Jednou jsem také těsně před svátky odlétala z ostrůvku Isla Mujeres v mexickém Karibiku do zimní Prahy.

Letos trávím Vánoce tradičně na Moravě, ale musím přiznat, že se po českém prosincovém předvánočním shonu vážně zamýšlím nad tím, že by nebylo od věci příští rok v tomto období zase někam „vypadnout“. Ideálně do mé oblíbené Latinské Ameriky. A proč? Přečtěte si několik důvodů, proč je fajn aspoň jednou za život udělat změnu a strávit Vánoce nebo závěr roku mimo domov.

1. No dárky a no přípravy = no stress!

Doporučuju si místo dárků nadělit pod stromeček samotnou cestu. Tím, že nebudete na Štědrý den doma, vám odpadá pečení, vaření a přípravy. Cukroví si s sebou do letadla určitě také brát nebudete. Sice budete muset zvládnout nějaké přípravy před cestou (s jejichž rychlým vyřízením vám navíc pomůžu v mém eBooku), ale podle mých vlastních zkušeností vás to rozhodně nebude stát tolik nervů, jako český předvánoční shon!

Pokud si chcete i přesto dopřát klasické české Vánoce, nic vám nebrání tomu si je udělat o několik dní dřív se vším všudy. Do letadla pak nemusíte nastupovat s pocitem, že o typické oslavy vánočních svátků přicházíte.

Vánoce v Andách – městečko Gualaceo blízko ekvádorské Cuenky

2. Změna klimatu

Ráda uprostřed zimy vyrážím do teplejšího klimatu. Dvě celé zimy jsem strávila v tropech a evropská zima se sněhem už mi potom trochu chyběla (především hory a lyže). Na pár týdnů je ale vždycky příjemné vyrazit z pošmourna do tepla a dobít sluneční baterky.

Doporučuju proto vyrazit v období Vánoc například do karibské oblasti (mexický poloostrov Yucatán, Střední Amerika, sever Kolumbie) nebo na pacifické pobřeží do Ekvádoru či Peru. Určitě nezklame ani Brazílie, kde jsem ale zatím nebyla. V Jižní Americe je v období naší zimy léto, ale i přesto tam můžete zažít chlad a vysoko v horách také sníh. Záleží na vašich preferencích, chcete-li spíš k moři a do tepla nebo do And či dokonce do Amazonie a jiných zelených oblastí.

V každém případě je změna klimatu osvěžující. Pomůže vám odlehčit vánoční atmosféru a pomyslet na to, že se sváteční dny dají strávit i jinak než jen s kaprem, salátem a u stromečku. Procházet se na Štědrý den po pláži nebo si udělat výšlap do hor je pecka!

3. Jiný kraj, jiný mrav

Hlavní oslava Vánoc připadá v latinskoamerických zemích spíš až na ráno 25. prosince, kdy se děti probudí a najdou pod stromkem dárečky od Ježíška neboli Papá Nöel.Pro nás je to oproti Štědrému dnu změna. 24. prosince se většinou v zemích Latinské Ameriky i podle mé zkušenosti v Ekvádoru a Mexiku nic zvláštního neděje.

Pro mě to byla úleva, že to byl pro jednou den jako každý jiný. Obchody byly otevřené, na pobřeží Ekvádoru jsem jako téměř každý den vyrazila na obvyklý rybí trh, který byl otevřený 365 dní v roce. Kapra tam sice neměli, ale já ryby miluju a jakákoliv jiná ryba je pro mě skvělá, navíc z moře a čerstvě ulovená.

V Latinské Americe nezavírají obchody a restaurace od 24. do 26. prosince. Lidé netráví čas pouze doma. Naopak se pořádají nejen rodinné oslavy a párty, ale setkávají se i přátelé a známí, vše je otevřené, lidé se baví na ulicích. Oproti ČR je tahle latino uvolněnost příjemná změna.

4. Vánoce bez koled a Silvestr v rytmu salsy

Jako hudebnice ráda pozoruju a poslouchám místní hudbu v zemi, kam cestuju. Latinskoamerická hudba zahrnuje obrovské množství žánrů a stylů. Jedno je ale jisté – na Vánoce tam české koledy neuslyšíte a naopak se můžete zaposlouchat třeba do tropických tanečních rytmů nebo andské hudby.

Silvestr můžete protančit v rytmu kubánského sonu nebo kolumbijské salsy či si užít serenádu, kterou vám zahrají mexičtí mariachis. Latinskoamerická hudební rozmanitost je inspirující a věřím, že si místní hudbu zamilujete tak, jako já! České koledy mám ráda, ale slyšet na Vánoce něco jiného než Narodil se Kristus Pán občas není na škodu.

Změna je život!

Doufám, že jsem vás inspirovala, abyste možná už ne letos, ale třeba příští rok pojali Vánoce a závěr roku trochu jinak a vydali se svátky strávit třeba do Latinské Ameriky. V tom, jak vyrazit po vlastní ose a ušetřit si starosti s přípravami, vám pomůže můj eBook, který jsem po několika letech strávených životem a cestami v latinskoamerických zemích pro vás sepsala. Najdete v něm konkrétní praktické tipy, jak vyrazit na vlastní pěst do Latinské Ameriky.

Přeju vám krásné Vánoce a poslední dny roku 2021! Užijte si silvestrovské oslavy ve zdraví a radosti!

Feliz Navidad y próspero año nuevo 2022!

24. prosince v letadle – proč ne? Ve vánočním období jsou tenhle den jedny z nejlevnějších letů

Mou vášní je cestování po vlastní ose v Latinské Americe. Jsem autorkou eBooku Jak zrealizovat vaši cestu snů do Latinské Ameriky . Baví mě praktickými radami a tipy inspirovat ostatní k tomu, aby překonali svoje obavy, vydali se na svou vysněnou cestu a prožili v těchto zemích nezapomenutelné momenty. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.