Kam do Amazonie v Ekvádoru?

4.4. 2023Iva Raková1396x0

Amazonská džungle je největším tropickým pralesem na světě. Rozkládá se na ploše neuvěřitelných šesti milionů kilometrů čtverečních v devíti zemích Jižní Ameriky. V Ekvádoru leží pouhá dvě procenta této rozlohy. I tak je to obrovská a rozmanitá plocha zabírající téměř polovinu celé země. Do kterých míst ekvádorské Amazonie stojí za to se vydat?

Čtyři tváře Ekvádoru

Ekvádor je dle mého názoru pro cestovatele po vlastní ose skrytým klenotem Jižní Ameriky. Je to relativně malá země (asi třikrát větší než ČR), ve které si díky neskutečné biodiverzitě dané místními přírodními podmínkami přijdou na své milovníci outdooru, fauny a flóry.

Ekvádor je zemí čtyř tváří – pacifického pobřeží, vysokých And, Amazonie a slavného souostroví Galapágy. Díky tak rozmanité geografii je místem s obrovským počtem stovek druhů zvířat a rostlin nacházející v několika klimatických pásmech.

Samotný název země znamená, že se rozkládá na rovníku. Ecuador je totiž ve španělštině rovník a část země proto leží na jižní a druhá zase na severní polokouli. Relativně malá rozloha tohoto státu (ve srovnání s jinými jihoamerickými giganty) a dobré silnice spolu s hustou sítí autobusové dopravy vybízí k poměrně snadnému cestování po vlastní ose po této nádherné zemi.

El Oriente

V Ekvádoru se amazonské oblasti říká El Oriente, což znamená východ. Hranici Amazonie tvoří východní svahy And a státní hranice s Kolumbií a Peru. Zabírá téměř polovinu rozlohy celé země, konkrétně 43 %. Zároveň je kvůli džungli Oriente nejméně obydlená oblast. Patří sem šest ekvádorských provincií (viz obrázek níže): Sucumbios, Napo, Orellana, Pastaza, Morona SantiagoZamora Chinchipe. Nadmořská výška Oriente klesá ze zhruba 900 metrů nad mořem na východních svazích And až do amazonské nížiny na úplném východě Ekvádoru.

Amazonská oblast Ekvádoru zahrnuje šest provincií a její rozloha zabírá téměř polovinu celé země. Zároveň je to ale nejméně obydlená část Ekvádoru. Zdroj www.eloriente.com

V této amazonské oblasti žijí etnika původních obyvatel neboli indígenas. Původní obyvatelé v celém Ekvádoru označují svou etnickou skupinu jako nacionalidad neboli národnost. Pro nás to může znít trochu zvláštně, protože je národnost všech ekvádorská. Identifikace původních obyvatel s vlastním etnikem je ale natolik silná, že o ní mluví jako o národnosti.

Nejpočetnějšími amazonskými etniky jsou Shuar (Šuarové) a Kichwas nebo Quichuas (Kečuové). Mezi další nacionalidades patří například Siona, Cofán, Huaorani nebo Achuar. Domorodé jazyky těchto etnik jsou v Ekvádoru uznávány jako oficiální jazyky.

Níže vám dám tipy na místa, která jsem v ekvádorské Amazonii navštívila a dle mého rozhodně stojí za to je vidět. Vezmeme to od severu směrem na jih.

  • 1
    REZERVACE CUYABENO A NÁRODNÍ PARK YASUNÍ

Jako mou top amazonskou zkušenost, kterou jsem dosud zažila, rozhodně doporučuju návštěvu rezervace Cuyabeno, která leží na severovýchodě země u hranic s Kolumbií a Peru. Potřebujete alespoň čtyři celé dny času a minimálně 350 USD včetně autobusové dopravy z Quita (případně se dá letět do města Francisco de Orellana neboli Coca).

Do oblasti je možné jet pouze s místní agenturou a průvodcem. Cesta z Quita trvá 12 hodin autobusem a 3 hodiny na lodi. V Cuyabenu uvidíte neskutečné množství zvířat volně žijících v jejich přirozeném prostředí – ptáky, hady, kajmany, opice, tapíry, vydry, říční delfíny, pavouky a další. Program s místním průvodcem se skládá z denních a nočních procházek a pozorování zvířat, vyjížděk na lodi, návštěvou domorodé vesnice a dalších aktivit. Čas budete mít i na odpočinek v hamace a koupání v řece.

Ubytování a stravování probíhá v jednom z tzv. lodge, areálu s chatičkami, kterých je na řece Cuyabeno ve stejnojmenné rezervaci několik. Pokud máte zájem o moje osobní doporučení skvělého lodge i průvodce, napište mi na iva@ivarakova.cz.

Do Národního parku Yasuní jsem zatím ještě neměla možnost se dostat, ale uvádím ho tady proto, že se do něj jezdí a je to oblíbený cíl. Leží na jihozápad od Cuyabena na řece Napo, přítoku Amazonky. Od průvodců z Cuyabena mám informace, že co se týká výskytu a pozorování zvířat, je oblast Yasuní velmi podobná Cuyabenu. Můžete tam vidět napříkad jiné druhy ptáků, ale četnost je stejná. Yasuní je exkuzivní tím, že je hůře dostupné a tím pádem vás pobyt vyjde dráž.

Podobný program jako do Cuyabenu (4 dny, 3 noci) vás v Yasuní bude stát alespoň na 550 USD. Z Quita se jede do města Francisco de Orellana (neboli Coca) a odtamtud asi 8 hodin po řece Napo. Náplň výletu je podobná jako jsem popisovala výše v Cuyabenu.

 

  • 2
    TENA A MISAHUALLÍ

Čtyři hodiny autobusem na jih z města Coca a pět hodin z Quita leží hlavního město provincie Napo s názvem Tena. Město jako takové není nijak zvlášť zajímavé. Je to ale dobrý bod pro další výlety do okolní sekundární džungle, která je dostupnější než Cuyabeno. Neuvidíte ale tolik zvířat.

V Teně jsou populární výlety za raftováním na řece Napo, jednodenní výlety do okolní džungle (od zhruba 65 USD na osobu na den), na vodopády, lagunu nebo do amazonské „zoo“ – záchranné stanice zvířat v městečku Archidona. Za návštěvu stojí také nedaleké městečko Puerto Misahuallí, kde je ubytování ve stylu lodge a výlety do džungle. Stejně tak si můžete užít procházky a koupání v blízkých vodopádech a laguně.

TenaMisahuallí je ekonomičtější varianta oproti Cuyabeno nebo Yasuní. Ušetří vám i to i čas, okolní příroda je co se týká dopravy mnohem dostupnější než národní parky, ale je to sekundární tropický prales a neuvidíte zdaleka tolik zvířat. Na druhou stranu alespoň krátce nahlédnete pod pokličku překrásné Amazonie.

 

  • 3
    PUYO A OKOLÍ

Dvě hodiny na jih od Teny leží hlavní město provincie Pastaza Puyo. Rozkládá se nedaleko řeky Pastaza, dalšího významného toku, která se vlévá do peruánské řeky Marañón, jež je přímým přítokem Amazonky. Puyo podobně jako Tena nijak oslnivě krásné město není. Je to spíš komerční centrum se spoustou obchůdků se vším možným, ale jeho kouzlo spočívá v těsné blízkosti amazonské přírody.

Za doslova pár minut z centra taxíkem nebo autobusem se dostanete k řece Pastaza, k amazonským parkům, orchidáriu, rozlehlé záchranné stanici zvířat v Tarqui nebo se můžete osvěžit koupelí v několika krásných vodopádech. Od Puya vede silnice na jih směrem do Macas, kde můžete navštívit domorodé komunity.

Poloha Puya je skvělá v tom, že je vzdálené jen necelé dvě hodiny od Baños de Agua Santa, které nemine snad žádný cestovatel. Okolí Puya je proto i autobusem velmi snadná přístupná část Amazonie, kde je sekundární tropický prales. Není tam k vidění tolik zvířat, ale díky zvlněné krajině kolem 900 metrů nad mořem se můžete kochat krásnými výhledy na amazonskou nížinu.

Kdy Amazonii navštívit?

Amazonii můžete navštívit celoročně, protože se počasí v jednotlivých měsících od sebe neliší tolik, jako u nás. Méně prší v období od června do prosince. Od ledna do května je deštivější období s vyššími teplotami. Denní i noční teploty se odvíjí především od nadmořské výšky. Rezervace Cuyabeno a Národní park Yasuní leží téměř na hladině moře. Cuyabeno se nachází přímo na rovníku, je tam tedy velké teplo a velmi ostré slunce. Oblast kolem Teny je zhruba v nadmořské výšce 600 metrůPuyo dokonce až 900 metrů nad mořem. Puyo je z těchto tří oblastí tedy nejchladnější, ale i tak nejnižší teplota neklesá pod 18 stupňů.

V poslední době je i v Amazonii počasí nepředvídatelné. Běžně se mi děje, že předpovědi v telefonu ukazují bouřky, ale obloha v daném místě je bez mráčku a slunce praží. Připravte se na to, že může po celý váš pobyt několik dní v kuse pršet, ale i v období dešťů vás můžou zastihnout dny bez jediné kapky. Obojí se mi už stalo.

Nekonečně mnoho tváří Amazonie

V úvodu článku jste si mohli přečíst, že Ekvádor je zemí čtyř tváří. Amazonie je pro mě oblastí s nekonečně mnoho tvářemi. Je v něčem podobná, ale na každém místě a v každé z devíti zemí, kde se rozkládá, jiná a neopakovatelná. Ta nekonečná zeleň a biodiverzita mě nadchnou pokaždé, když se tam vrátím.

Přeju vám, abyste se i vy měli možnost do Amazonie podívat a zažít její krásy! Aby vaše cesta byla co nejkratší a bez zádrhelů, napsala jsem pro vás průvodce cestováním po vlastní ose po Ekvádoru a Galapágách. Vložila jsem do něj veškeré svoje zkušenosti a informace z mých dosavadních cest Ekvádorem a pravidelně ho aktualizuji (každou další aktualizaci vždy posílám emailem). Mrkněte na něj, věřím, že vám poslouží!

Jestli jste už navštívili Amazonii a líbilo se vám tam, budu moc ráda, když mi o vaší zkušenosti napíšete do mailu (iva@ivarakova.cz) nebo do komentáře pod tento článek a nechám se ráda inspirovat!

Mou vášní je cestování po vlastní ose v Latinské Americe. Jsem autorkou eBooku Jak zrealizovat vaši cestu snů do Latinské Ameriky . Baví mě praktickými radami a tipy inspirovat ostatní k tomu, aby překonali svoje obavy, vydali se na svou vysněnou cestu a prožili v těchto zemích nezapomenutelné momenty. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.