Cestování do Latinské Ameriky – aktuální informace o podmínkách vstupu do jednotlivých zemí

V tomto článku najdete aktuální informace o podmínkách vstupu do nejčastěji navštěvovaných latinskoamerických zemí a podmínkách návratu do ČR. Tentokrát to nebude příliš o cestovatelských fotkách a zážitcích, ale především o konkrétních informacích. Začneme od severu na jih neboli od Mexika přes Střední Ameriku až do té Jižní.

VE ZKRATCE: KROMĚ PORTORIKA, CHILE, ARGENTINYURUGUAYE JE AKTUÁLNĚ MOŽNÉ ODJET DO LATINSKOAMERICKCÝH ZEMÍ JAKO TURISTA. VSTUP NA KUBU A DO BOLÍVIE JE SLOŽITĚJŠÍ, PROTOŽE JE NAŘÍZENA KARANTÉNA.

MZV TURISTICKÉ CESTY DO LATINSKOAMERICKÝCH ZEMÍ SICE NEDOPORUČUJE, ALE KROMĚ VÝŠE UVEDENÝCH ZEMÍ MOŽNÉ JSOU – BEZ KARANTÉNY, VĚTŠINOU S PCR TESTEM, NĚKDE JE UZNÁNO I OČKOVÁNÍ.

VŠECHNY LATINSKOAMERICKÉ ZEMĚ JSOU U NÁS NA SEZNAMU TMAVĚ ČERVENÉ BARVY (VELMI VYSOKÉ RIZIKO NÁKAZY). PRO NÁVRAT DO ČR JE NEZBYTNÉ VYPLNIT PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ. POKUD JSTE OČKOVÁNÍ, NEMUSÍTE PŘED PŘÍJEZDEM DO ČR ABSOLVOVAT TEST, V OPAČNÉM PŘÍPADĚ ANO. KARANTÉNA PO PŘÍJEZDU NAŘÍZENA NENÍ.

Dobrovolná registrace v projektu DROZD

Ještě před samotným přehledem informací bych ráda zmínila, že je možné se před odjezdem do jakékoliv země dobrovolně registrovat do projektu Ministerstva zahraničí DROZD (neboli Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí).

Díky uvedeným datům (informace o cestovateli a spolucestujících, údaje o pobytu v zahraničí, kontaktní osoba v ČR) vás vláda ČR může kontaktovat a informovat o aktuálních změnách v opatření v dané zemi. V případě živelné katastrofy nebo občanských nepokojů vám pak může být poskytnuta rychlá pomoc v nouzi. Systém může rozesílat hromadné e-maily a sms registrovaným osobám, které se nacházejí v dané zemi, a poskytovat jim důležité informace nebo je varovat před nebezpečím.

Já jsem se v DROZDu při několika delších cestách registrovala a zatím jsem naštěstí pomoc nepotřebovala. Jednou v Ekvádoru nás sice zastihlo silnější zemětřesení, ale oběti nemělo a běžný život byl rychle obnoven. Měla jsem ovšem díky registraci pocit, že pokud by se něco vážného stalo a já se neozývala, moje rodina by věděla, koho může kontaktovat, a naopak MZV mělo kontakty na ně. Zvažte proto registraci.

Ach, ty výhledy z letadel! Guayaquil, Ekvádor

Zastupitelské úřady

Před cestou doporučuji se kromě webu MZV informovat o aktuálních podmínkách vstupu na zastupitelských úřadech v daných zemích. Na odkazech níže najdete kontakty na velvyslanectví a honorární konzuláty nejnavštěvovanějších latinskoamerických zemí:

Velvyslanectví v Mexiku a honorární konzuláty v Belize, Guatemale, Hondurasu, Nikaragui a Salvadoru

Velvyslanectví na Kubě a honorární konzuláty v Dominikánské republice a na Bahamách (ten je dokonce se sídlem v ČR!)

Velvyslanectví v USA, kam patří Portoriko, a honorární konzulát na Jamajce

Velvyslanectví v Kolumbii a honorární konzuláty v Kostarice, Panamě, Venezuele a karibských strovních státech (jako např. Dominické společenství, Trinidad a Tobago, Svatý Vincenc a další)

Velvyslanectví v Peru a honorání konzulát v Ekvádoru (QuitoGuayaquil)

Velvyslanectví v Chile a honorární konzulát v Bolívii

Velvyslanectví v Argentině a honorární konzuláty v UruguayiParaguayi

Velvyslanectví v Brazílii

Obecná pravidla návratu do ČR

Než se vrhneme na jednotlivé země, zmíním ještě obecně platná pravidla pro návrat českých občanů ze zahraniči uvedená na stránkách MZV:

  • čeští občané (s výjimkou dětí do 6 let) jsou povinni vyplnit příjezdový formulář;
  • osoby s ukončeným očkováním, osoby s prodělaným onemocněním COVID-19 a děti do dovršení věku 6 let nemusí absolvovat testy ani samoizolaci;
  • ostatní osoby musí absolvovat testy a případně samoizolaci podle specifikací u každého státu.

Všechny latinskoamerické země se podle rozdělení české vlády nachází na seznamu států s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená barva).

Podmínky vstupu do jednotlivých LA zemí

Zdroj informací: Mapa cestovatele MZV

Mexiko

Mexiko se nachází na seznamu zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená barva). Aktuální podmínky vstupu do země najdete na tomto odkazu.

Turistické cesty do Mexika jsou možné, ale MZV upozorňuje,, že i přes oficiální otevřenost mexických hranic se zejména na letišti v Mexico City množí případy nevpuštění osob do země a to i pro cestovatele, kteří prokáží místo svého pobytu a prostředky na něj.

Mexiko nerozlišuje podmínky pro očkované a neočkované cestovatele ani nevyžaduje při vstupu do země test. Ten je ale téměř vždy vyžadován leteckými společnostmi. Mexiko se nachází na seznamu rizik v tmavě červené kategorii (velmi vysoké riziko nákazy). Před návratem do ČR je vyžadování antigenní nebo PCR test, karanténa po návratu není nařízena. Více info o podmínkách návratu zde>>.

Typické mexické tacos

Střední Amerika

Země Střední Ameriky se stejně jako Mexiko nacházejí na seznamu rizik v tmavě červené kategorii s velmi vysokým rizikem nákazy, tj. MZV doporučuje pouze nezbytné cesty, které nezahrnují turistiku. Středoamerické země ale začínají otevírat své hranice i turistům a počet mezinárodních letů narůstá.

Pro návrat z těchto zemí platí v rámci tmavě červené kategorie stejné podmínky – antigenní nebo PCR bez nařízené karantény.

Guatemala

Na této stránce jsou k dispozici aktuální podmínky vstupu do Guatemaly. V Guatemale se postupně otevírají hranice pro turisty. Podmínkou vstupu je očkování nebo negativní test. Při vstupu do země je nutné vyplnit zdravotní dotazník.

Belize

Belize částečně otevřelo hranice pro turisty. Vláda doporučuje ubytovat se jen v certifikovaných hotelích. Podmínkou pro vstup je negativní antigenní test, PCR test nebo očkování. Možný je i test přímo po příletu do země na letišti. Kompletní informace k Belize se nachází zde.

Salvador

Také Salvador začíná postupně obnovovat komerční mezinárodní lety. Vstup do země je možný s negativním PCR testem (ne antigenním) nebo ukončeným očkováním. Kompletní informace o podmínkách vstupu jsou k dispozici na tomto odkazu.

Honduras

O aktuálních opatřeních v Hondurasu si můžete přečíst tady. Do Hondurasu se začínají obnovovat komerční lety také pro turisty. Ti se musí už před příletem registrovat online a mít negativní PCR nebo antigenní test nebo ukončené očkování.

MZV upozorňuje, že obzvlášť pro cesty na turisty navštěvovaný ostrov Roatán, který patří Hondurasu, je potřeba pamatovat na to, že letecké společnosti nezodpovídají za možnost tranzitu přes území jednotlivých států, ale letenku vám prodají. Například pokud cestujete přes USA a v danou chvíli tam tranzit není možný, letecká společnost vám přesto letenku může prodat. Je proto nutné se předem informovat o tranzitních možnostech.

Nikaragua

Nikaragua nikdy oficiálně hranice pro turistiku neuzavřela a vláda zastává politiku fungování země, jakoby žádná pandemie nikdy nebyla. Zdravotnický systém je ale přetížený. Omezené mezinárodní lety jsou postupně obnovovány i pro turisty.

Pro vstup do země je nezbytný test, Nikaragua ovšem nerozlišuje mezi očkovanými a neočkovanými. Kompletní informace o podmínkách v této zemi naleznete tady.

Kostarika

Kostarika je jako jedna z mála zemí otevřená cizincům. Pro vstup do země není vyžadován test. Osoba musí být buď očkovaná nebo pojištěna u kostarické pojišťovny INS. Detailní informace k aktuálním podmínkám vstupu i k zmíněnému pojštění najdete na tomto odkazu. Vzhůru do Kostariky!:)

Panama

Před vstupem do Panamy je potřeba vyplnit čestné prohlášení a mít negativní PCR test. Informace na webu MZV jsou poměrně neaktuální (z července), ale jejich plné znění najdete zde. MZV doporučuje kontaktovat před cestou zastupitelský úřad (viz výše) a ověřit si aktuální situaci v zemi.

Karibské ostrovy

V této části zmíním především podmínky pro vstup na ty ostrovy Velkých Antil, na které se jezdí nejčastěji.

Dominikánská republika

Tato země je v současnosti podobně jako Kostarika zemí zaslíbenou, protože je pro turisty otevřená a letecké spojení na ostrov je funkční! Pro vstup do Dominikánské republiky není vyžadován test, ale na letištích probíhají po příletu namátkové kontroly teploty a rychlotesty cestujících. Pokud jste očkovaní, rychlotestu nebudete podrobeni.

Více informací o aktuální situaci v Dominikánské republice najdete na tomto odkazu.

Kuba

Vstup na Kubu je v současné době problematický, protože je po příletu vyžadován jednak PCR test, ale cestujícím musí být proveden další PCR test, do jehož výsledku musí zůstat v karanténě. Výsledky testu by měly být známy do 72 hodin.

Pokud jedete na vlastní pěst a ubytujete se mimo státem licencované zařízení, musíte karanténu vykonat ve státním karanténním zařízení a po dalších pěti dnech absolvovat další PCR test. Náklady na pobyt ve státním karanténním zařízení si hradí cestující sám a pohybují se od 300 do 800 USD za 5 dní pobytu. Detailní informace naleznete na tomto odkazu.

Portoriko

Portoriko je tzv. přidruženým státem Spojených států amerických, které v současné době zakazují občanovi ČR vstup do USA včetně tranzitu, pokud se v posledních 14 dnech pohyboval na území států schengenského prostoru (tedy ČR) a několika dalších států.

Cesta do Portorika tedy momentálně dle MZV není možná a nepodařilo se mi najít, jak by se tam v těchto dnech dalo dostat. Kompletní informace o cestách do USA včetně tranzitu najdete zde.

Jamajka

Podmínky vstupu na Jamajku jsou na webu MZV bohužel značně neaktuální (z února 2021). Na tomto odkazu MZV doporučuje pro aktuální informace kontaktovat MZV Jamajky nebo Velvyslanectví Jamajky v Berlíně. Kontakty jsou uvedeny na odkazu výše.

Jižní Amerika

Kolumbie

Kolumbie v současné době nepožaduje pro vstup do země negativní test ani očkování. MZV sice důrazně nedoporučuje cesty do zemí v tmavě červené zóně s velmi vysokým rizikem nákazy, kam ostatně patří všechny latinkskoamerické státy, ale turistické cesty do Kolumbie zakázány nejsou.

Před cestou je nutné vyplnit online formulář. Běžná mezinárodní i vnitrostátní letecká doprava do Kolumbie funguje. Detailní informace k podmínkám vstupu a příjezdu do Kolumbie jsou na webu MZV napsané odstrašujícím tónem, ale jsou podobné jako u ostatních LA zemí. Karanténa po vstupu do země ani po příjezdu do ČR není nařízena.

Kolumbijská příroda, výhled na skalní útvar El Peñón u města Guatapé.

Ekvádor

Pro vstup do Ekvádru je nyní požádován PCR test nebo očkování. V letadle je nutné vyplnit příjezdový formulář. Tranzit je možný i bez testu.

Na Galapágy je vstup o něco složitější, ale dobrou zprávou je, že byl zrušen zákaz vstupu. Je nutné předložit negativní test a k tomu ještě potvrzení o očkování. Před příjezdem je potřeba si vyřídit Průkaz pro kontrolu pohybu (Tarjeta de control de tránsito), který stojí 20 USD. Podrobný návod je zde.

Podrobné informace o vstupu do Ekvádoru jsou na tomto odkazu.

Leguání přístřešek na ekvádorských Galapágách.

Peru

Vstup do Peru je podmíněný negativním PCR testem nebo dokladem o očkování. Nařízená 14-denní karanténa je pouze u osob, které jsou personálem otestovány na letišti a výsledek testu je pozitivní. Karanténu lze uskutečnit u cestujícího doma, ve sportovní vesnici Panamerických her nebo v jiném dočasném izolačním středisku či ubytovacím zařízení, vždy však po předchozí koordinaci s hygienickým úřadem Peru.

Před vstupem na území Peru je nutné vyplnit elektronický formulář. Odkaz na něj a podrobní informace o aktuálních opatřeních a podmínkách vstupu najdete tady.

Typické lodičky mezi plovoucími ostrovy Uros na jezeře Titicaca, Peru.

Bolívie

Pro aktuální podmínky vstupu do Bolívie bohužel není dostatek ověřených informací. Na stránkách Velvyslanectví v Santiagu de Chile, pod které Bolívie spadá, jsou k dispozici informace z června 2021, které uvádějí, že byly zastaveny všechny lety z i do Evropy. Suchozemské hranice údajně zůstávají uzavřeny.

CK DoJižníAmeriky.cz uvádí, že se dá do země vstoupit s negativním PCR testem a pojištěním, které kryje léčbu COVID-19, ale po příjezdu je nařízení pro turisty 10-denní karanténa.

Zabarvená Laguna Colorada, Národní park Alvaroas, Bolívie.

Chile

Informace ke vstupu na stránkách Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile byly bohužel aktualizovány naposledy na konci července. Z nich vyplývá, že do Chile je momentálně umožněn vstup pouze obyvatelům chilské národnosti nebo lidem, kteří tam mají trvalý či přechodný pobyt.

Navíc je třeba před odletem podstoupit PCR test. K tomu je všem po příletu nařízená 10-denní karanténa, z toho prvních 5 dní v tranzitním hotelu, který si cestující hradí sám. V současné době tedy mimo výše uvedené podmínky cesta do Chile není možná.

Graffiti ve Viña del Mar, Chile.

Brazílie

Na území Brazílie se dá vstoupit s negativním PCR testem. Na očkování není brán ohled. Dle informací MZV počet případů i obětí v Brazílii postupně narůstá, vstup do země ale turistům zakázán není. Vnitrostátní a mezinárodní doprava je částečně omezena, stávající lety bohužel podléhají častým změnám i rušením vzhledem k výskytu nového, tzv. brazilského kmenu COVID-19.

Před cestou je proto doporučeno kontaktovat české velvyslanectví Brazílie v Praze pro aktuální informace.

Argentina

Podle posledních informací na webu MZV ze začátku září turisté nemohou do Argentiny vycestovat. Vstoupit do země mohou pouze občané s argentinským občanstvím nebo pobytem a dále osoby podléhající výjimce (např. disponující vízem nebo zvláštním povolením z humanitárních důvodů). Tranzit ovšem možný je.

Detaily najdete na tomto odkazu.

Paraguay

Vstup do Paraguaye je turistům umožněn s negativním PCR testem. Očkování zatím uznáváno není. MZV ovšem vzhledem k aktuální situaci návštěvu Paraguaye nedoporučuje. Nemocnice v zemi jsou údajně nyní zcela zaplněny pacienty a při případných zdravotních problémech se pacienti nemusí dočkat lékařské asistence.

Dle informací MZV se Paraguay v současné době potýká s nejhoršími následky pandemie od jejícho počátku. Jsou zrušeny veřejné akce, byla přerušena výuka ve školách a od 20:00 do 4:00 je zákaz vycházení.

Uruguay

Vstup turistům na území Uruguaye bohužel není povolen. Stejně jako do Argentiny mohou i do této země přicestovat zatím pouze občané s uruguayským občanstvím a dále osoby podléhající výjimce (např. disponující vízem nebo zvláštním povolením z humanitárních důvodů). Navíc je pro cestující nařízena 7-denní karanténa. Tranzit možný je.

Jak cestovat do Latinské Ameriky po vlastní ose

Doufám, že vám tento obsáhlý článek poslouží při vašem rozhodování, do které z latinskoamerických zemí se v postcovidové době vydat. Snažím se ho pravidelně aktualizovat tak, aby v něm obsažené informace byly updatované.

Nenechte se odradit a nebojte se v současnosti do Latinské Ameriky vydat. Já sama plánuju jednu krátkou a druhou delší cestu. Abych vám při přípravě té vaší cesty ještě víc pomohla, doporučuju podívat se na můj eBook, který je takovým průvodcem, jak se vydat po vlastní ose do Latinské Ameriky.

¡Nos vemos en América Latina!

Solná poušť Salar de Uyuni, Bolívie.

Iva Raková
Mou vášní je cestování po vlastní ose v Latinské Americe. Jsem autorkou eBooku Jak zrealizovat vaši cestu snů do Latinské Ameriky . Baví mě praktickými radami a tipy inspirovat ostatní k tomu, aby překonali svoje obavy, vydali se na svou vysněnou cestu a prožili v těchto zemích nezapomenutelné momenty. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.