Dá se do Latinské Ameriky cestovat nalehko?

27.1. 2023Iva Raková491x0

Cestujete v obležení několika zavazadel a máte s sebou raději víc věcí nebo jste minimalisti a chcete jezdit nalehko? Dá se vůbec do Latinské Ameriky (nebo ostatně i kamkoliv jinam) jet skutečně nalehko jen s tím nejnutnějším?

Obložená kufry

Když jsem jela v roce 2009 poprvé do Mexika, bylo to na čtyři měsíce za účelem studijního pobytu na univerzitě v hlavním městě. Měla jsem s sebou dva dvacetikilové kufry, ve kterých jsem měla úplně všechno. Netušila jsem, jak bych měla po Mexiku cestovat po vlastní ose, ale bydlela jsem se spolužačkou, Němkou Grethou, která uměla dobře španělsky a měla už něco nacestováno. Společně jsme ve volných dnech projely kus země.

Nejdřív jsem si ale musela v Mexico City pořídit větší batoh na vícedenní cesty, ježdění s kufrem vůbec nepřicházelo v úvahu. Tehdy se mi takové cestování zalíbilo a říkala jsem si, že by bylo skvělé jen tak s batohem projet kus světa. Podařilo se mi to o několik let později, když mi aerolinky po cestě z Evropy do Peru nechaly batoh v Čechách:).

V příručním batohu jsem neměla zabaleno téměř nic navíc, i trekové boty zůstaly v odbavené krosně. Pohybovali jsme se tak rychle, že nás batoh nikdy nezastihl. S leteckou společností jsme se domluvili, že ho pošlou zpátky do Prahy. Postupně jsem si dokoupila pár kousků oblečení a cestovala jen s malým batohem na zádech a igelitkou v ruce.

Po prvotním šoku jsem si zvykla a byla jsem nadšená z toho, jak jednoduše se dá s tak málo věcmi na cestách pohybovat. Ta svoboda pohybu mi učarovala a od té doby se snažím cestovat opravdu s málem. I doma se snažím věci zbytečně nekumulovat a každoročně třídit, recyklovat a předávat dál. Mám pocit větší lehkosti a nezávislosti, že se můžu kdykoliv sebrat a jen s pár věcmi někam zmizet.

Přecházím hranici z Peru do Bolívie s igelitkou v roce 2016:))

Cesta k minimalismu

Jak tedy vidíte, moje cesta k minimalismu nebyla přímá a mám tendenci mít pro jistotu víc věcí, kdyby náhodou bylo něco potřeba. Teď jsem to úplně obrátila a věci vědomě z batohu před cestou vyhazuju, protože vím, že je lepší naopak odjet s málem a nechat si v batohu místo.

Vždycky budete po cestě něco dokupovat. Latinská Amerika je plná nádherného textilu a řemeslných výrobků, které se vám do batohu zaručeně nevejdou. Jen jeden svetr, říkáte si, ještě tohle pončo a tyhle ponožky a najednou to nemáte kam dát. I když pojedete s napůl zaplněným batohem, vrátíte se s přeplněným.

V tomhle případě platí, že méně je více. Ať vás ani nenapadne táhnout dva kufry jako já kdysi! Kufry nejobloženější národ v Latinské Americe jsou prý Brazilci a cestují s neuvěřitelným množstvím zavazadel.

Jak na cestování nalehko

Do Latinské Ameriky i do jakýchkoliv jiných krajů samozřejmě nalehko vyrazit můžete a vřele vám to doporučuju. Co si ale s sebou sbalit? Jet s batohem nebo si raději vzít kufr? Dá se jet i s příručním zavazadlem? Co si do něj ale můžete všechno zabalit?

Na všechny tyto otázky najdete odpovědi v eBooku, který bych vám ráda představila a který jsem nazvala NALEHKO DO LATINSKÉ AMERIKY. Sepsala jsem v něm tipy na veškerou moji dosavadní výbavu, kterou na cestách používám.

V eBooku se za skutečně symbolickou cenu dozvíte

  • o dvou základních sadách věcí, které jsou pro mě nepostradatelné
  • jestli vyrazit s příručním nebo s odbaveným zavazadlem
  • jaké si vzít oblečení do jednotlivých klimatických pásem
  • jaké mít s sebou hygienické potřeby a kosmetiku
  • jak vybavit cestovní lékárničku
  • jaký základ elektroniky mít s sebou
  • ostatní nezbytnosti, které je dobré si zabalit

Ujasníte si, na jaký typ cesty jedete a podle toho si zavazadlo zabalíte. Nepotáhnete zbytečnosti, protože si díky podrobnému seznamu věcí v eBooku vezmete skutečně jen to, co budete potřebovat. Naučíte se, jak zabalit batoh tak, aby se do něj vešlo co nejvíc věcí a jeho objem se zredukoval. eBook je navíc plný odkazů s tipy na konkrétní vychytávky, které si budete moct případně doobjednat.

Méně je více

Jedině nalehko – to je moje rada na závěr. Nejsem minimalistický extremista a nepočítám v batohu každý gram, zatím to nebylo nutné. Nekupuju si všechny věci ultralight, protože je tahle výbava jednak velmi finančně náročná, ale často se mi také věci na cestách ničí nebo v horším případě i ztrácí či jsou ukradeny, tak se snažím spíš o kombinaci obyčejné výbavy s tou minimalistickou.

Doufám, že se vám cestování nalehko zalíbí tak, jako mně a budu moc ráda, když mi svoje zkušenosti s cestami s minimem věcí napíšete do komentářů k článku nebo na sociální sítě.

Mou vášní je cestování po vlastní ose v Latinské Americe. Jsem autorkou eBooku Jak zrealizovat vaši cestu snů do Latinské Ameriky . Baví mě praktickými radami a tipy inspirovat ostatní k tomu, aby překonali svoje obavy, vydali se na svou vysněnou cestu a prožili v těchto zemích nezapomenutelné momenty. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.