Proč i v časech korony myslet na cestování + 3 tipy jak si myšlenkami na cesty zlepšit náladu (včetně tipů na filmy a knihy o Latinské Americe)

7.2. 2021Iva Raková1015x0

Zanedlouho tomu bude už rok, co do našich životů nečekaně zasáhla koronavirová pandemie. Cestování je sice omezené, ale nenechme si tím kazit náladu a využijme čas k vymýšlení nových cest a dobrodružství! V tomto článku najdete 3 tipy, jak si vylepšit den myšlenkami na cestování včetně odkazů na filmy a knihy o Latinské Americe.

Z mé poslední cesty do Latinské Ameriky jsem se vrátila na Vánoce 2019. Docházely nám peníze a věděla jsem, že musíme domů do Čech, abychom se ekonomicky zase stabilizovali. Můj kolumbijský muž dorazil v třeskuté zimě poprvé do Evropy a nestačil se divit.

Střih. O více než rok později jsem stále v ČR a za celý rok 2020 se mi nepodařilo vyjet ani do evropského zahraničí, natož někam za oceán. Kdo by to byl čekal? Teď se zase nestačím divit já. Korona zamíchala kartami úplně všem.

Proč bychom tedy v časech korony měli vůbec přemýšlet o cestování? Myslím, že je to skvělý způsob, jak si zvednout náladu, když je společně s venkovní teplotou na bodu mrazu. Myšlenky na jakoukoliv cestu nebo výlet nám během chvilky dokážou vykouzlit úsměv na tváři a i ty negativní zážitky se s časem promění spíš v humorné.

3 tipy, jak si myšlenkami na cestování zlepšit náladu

1. Projděte si fotky z cest a udělejte si krásnou nástěnku / fotoknihu / kalendář

Mnoho z nás (včetně mě) má v mobilu nebo foťáku naflákaných tolik fotek, že se v nich nemá šanci orientovat. Já třídění a promazávání fotek nesnáším, ale vězte, že výsledek je velmi uspokojující. Když potom víte, kde jakou fotku rychle najít, ušetříte si tím spoustu nervů.

Využijte proto času, kterého možná máte kvůli různým vládním opatřením o něco navíc, k organizaci a archivaci všech vašich fotek z cest. Pokud je nechcete jen v digitální podobě, nechte si ty nejoblíbenější vytisknout a připněte je kolíčkem na síť pověšenou na zdi. Můžete si taky nechat vytisknout fotoknihu nebo fotky postaru nalepit do alb. Pozdě není ani na kalendář na tento rok, vždyť teprve začíná únor.

Probírání se fotkami z dovolených a cest (třeba zase u toho piva, byť ne točeného) je skvělý způsob, jak zavzpomínat na příjemné zážitky a nechat hlavu odpočinout od každodenních starostí.

2. Zamyslete se, kam byste se chtěli vydat, a cestujte z gauče

Máte nějaký cestovatelský sen? Kam by to bylo? Proč právě tam? Vezměte si kus papíru, zápisník nebo otevřete počítač a trochu se zasněte. Kdybyste měli neomezený rozpočet, kam byste se vydali? Na jak dlouho? S kým? Co byste tam dělali? Napište si co nejkonkrétnější odpovědi. Pomáhá to definovat si lépe, co vlastně chceme a jaké cestovatelské sny máme. Je to první krok k jejich realizaci!

Já chci pokračovat v objevování Latinské Ameriky, protože je to obrovský a nesmírně pestrý kontinent. Chci projet Kolumbii, které znám jen kus, a ráda bych procestovala Střední Ameriku. Mým snem je také obří Brazílie, se kterou souvisí i můj další sen – naučit se portugalsky.

Nevíte, kam vyrazit? Nechte se inspirovat cestopisy, dokumenty a online přednáškami a cestujte z gauče. Například na Přednáškomatu se 19. března 2021 koná online přednáška o Ekvádoru.

Doporučuju také slavný dokument Dana Přibáně a jeho kumpánů Trabantem Jižní Amerikou, který je dosud k vidění na ivysílání České televize. Nezklame ani Netflix, kde najdete pěkný cestopis Magické Andy a dokument o Guatemale.

Z knih mě v poslední době zaujala prvotina Jitky Juliet Navrátilové Myslet srdcem s podtitulem Psychedelická cesta Latinskou Amerikou. Jitka procestovala celou Latinskou Ameriku hledající duševní a fyzické zdraví s pomocí rostlinné medicíny San Pedroayahuasky.

Nesmím opomenout ani spisovatelku a hispanistku Markétu Pilátovou, jejíž tvorba je ovlivněná životem v Brazílii a Argentině. Četla jsem Mou nejmilejší knihu a román S Baťou v džungli a obě knížky vřele doporučuju.

Klasikou je slavný román Sto roků samoty kolumbijského spisovatele a nositele Nobelovy ceny Gabriela Garcíi Márqueze o osudech rozvětvené rodiny Buendíů ve vesničce Macondo. Styl jeho psaní, kterému se říká magický realismus, nás dokonale vtáhne do jihoamerických reálií.

V nejbližší době se chystám na 10 000 km pěšky Jižní Amerikou Jana Rendla alias Honzy na cestě a na abecedář mexické kultury Mexikopedie překladatelky Evy Kubátové.

3. Neřešte, proč cestu uskutečnit NEJDE, ale snažte se vymyslet, jak by to šlo

Nemáte peníze? Nemáte čas? Máte strach? Nedomluvíte se? Nevadí… Od latinos jsem se naučila, že se vždycky dá najít nějaké řešení. Je ale potřeba se otevřít jiným možnostem a občas také překročit svou komfortní zónu.

Důležité je chtít a vytrvat. Krůček po krůčku si jít za svým cestovatelským snem. V dnešní době je možné najít mnoho serverů s akčními letenkami v zajímavých termínech. Když už se do dané destinace dostanete, je cestování na místě často na naše poměry levné (ve většině Latinské Ameriky určitě).

Využívejte místní dopravu, spěte v hostelech s kuchyňkami a denně si aspoň jedno jídlo uvařte sami (míchaná vajíčka, chleba a ovoce ke snídani jsou levné všude!). Zamyslete se taky nad možností kempování nebo couchsurfingu.

Pokud chcete zůstat delší dobu, zvažte dobrovolnickou práci za ubytování a stravu (např. přes platformu workaway). Zážitky, kdy vystoupíte ze své komfortní zóny a neizolujete se od místních v drahých hotelech a restauracích, jsou nezapomenutelné!

V neposlední řadě se naučte pár základních slov a obratů v místním jazyce. V případě Latinské Ameriky je to převážně španělština (v Brazílii portugalština). Jazyk je důležitý pro to, abyste mohli SMLOUVAT a to VŠECHNO a PŘI KAŽDÉ PŘÍLEŽITOSTI! Smlouvání je často kulturní záležitostí. V některých zemích se prodavač může dokonce urazit, když nesmlouváte!

Věřím, že se v průběhu tohoto roku začnou hranice postupně otevírat a budeme zase moct uspokojit svoje cestovatelské choutky. Celosvětový turistický průmysl ani my, vášniví cestovatelé, se už nemůžeme dočkat!

Mou vášní je cestování po vlastní ose v Latinské Americe. Jsem autorkou eBooku Jak zrealizovat vaši cestu snů do Latinské Ameriky . Baví mě praktickými radami a tipy inspirovat ostatní k tomu, aby překonali svoje obavy, vydali se na svou vysněnou cestu a prožili v těchto zemích nezapomenutelné momenty. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.