„Španělé nám kromě spalniček a krys přivezli taky jednu vynikající záležitost – empanadu!“ Takto na úvod jednoho z dílů oblíbeného televizního seriálu Los Puros Criollos o tom, co je pro Kolumbii a její obyvatele typické, představuje moderátor tuto pochoutku. Pokud vládnete španělštinou, doporučuju se na tento seriál podívat. Vtipně popisuje kolumbijskou kulturu a zabývá se nejen jídlem, ale také hudbou, folklorem, lidmi a dalšími tématy.
Empanada je tedy dědictvím španělským kolonizátorů, které se každá jihoamerická země přebrala po svém. Pan znamená chleba, je to tedy něco zabaleného v chlebu. V Kolumbii je těsto na empanadas především z předvařené kukuřičné mouky smíchané s vodou a solí. Těsto se rozválí, vykrajují se kruhy, plní se libovolnými (většinou masovými) náplněmi, poté se přeloží do tvaru půlměsíce a smaží v rozpáleném oleji dozlatova.
V Kolumbii existuje spousta druhé této delikatesy a v každém regionu vám budou tvrdit, že zrovna jejich je ten nejlepší! Jí se od rána do večera a na stánek nebo pojízdného prodavače narazíte doslova na každém rohu. Je to populární a levné jídlo pro všechny věkové kategorie.
Začít můžete dopolední svačinkou a odpoledne kolem páté, když vám po obědě vyhládne, si můžete jednu dát třeba cestou z práce. Pokud nestíháte oběd, empanada to lehce vyřeší. Kdo sní jednu a nechce už další, znamená to pro prodávajícího, že vám jeho empanada nechutnala, a musíte vysvětlit proč!
Empanada je fenoménem kolumbijského streetfoodu, který se jí od rána do večera. V zemi existuje mnoho variant a každý Kolumbijec vám bude tvrdit, že ta z jeho regionu je zaručeně nejlepší!
Tuto chuťovku je potřeba vždycky něčím zapít – limonádou, colou, kávou nebo pivem. Často se k ní pije tzv. aguapanela, horká voda, ve které je rozpuštěná lisovaná třtinová šťáva, přírodní energetický nápoj bez rafinovaného cukru.
V pobřežních kolumbijských regionech se dělá empanada také z velkých zelených banánů, tzv. verdes, nebo již uzrálých maduros. Je to jiný druh banánů na vaření, které nelze jíst v syrovém stavu, a nejsou sladké. Tato surovina je v pobřežních oblastech typická, stejně jako bílý kořen yuca (u nás známý spíše jako maniok), který se oloupe, uvaří, rozmačká, taktéž něčím naplní a usmaží.
K emapanadám neodmyslitelně patří typická omáčka ají (čti achí). Každý Kolumbijec bude samozřejmě mít svůj nejlepší recept na domácí ají, ale společné suroviny jsou koriandr, petržel, pálivá chilli paprička a dlouhá tenká cibule podobná našemu pórku. Vše nakrájejte nadrobno, smíchejte s vodou, trochou oleje a octa nebo limetkové šťávy, osolte a je hotovo. Ají si naberete lžičkou a pokapete jím nakouslou empanadu. Mňam!
Někteří tento tradiční pokrm vyrábí z mouky a empanadas se nesmaží, ale pečou. Je to méně tučná, ovšem stejně vynikající varianta. U nás není předvařená kukuřičná mouka běžně k sehnání a proto tuhle dobrotu doma připravuju z pšeničné nebo špaldové mouky a peču v troubě. Při mých kolumbijských pokusech v kuchyni jsem se nechala inspirovat rodilou Kolumbijkou, která má na svém blogu obdivuhodnou sbírku receptů tradiční kolumbijské kuchyně.
Na 2 plechy po 8 kouscích
2 a půl hrnku hladké mouky (můžeme dát 1 hrnek pšeničné a 1 špaldové celozrnné; pokud se chceme vyhnout pšenici, je možné použít pouze hladkou špaldovou Pernerka)
125 g (půl kostky) g studeného másla
1 vejce
0,5 lžičky soli
¼ hrnku ledové vody
1 vejce na potření
Do mouky nastrouháme studené máslo, přidáme jedno vejce, sůl a vodu a rychle zpracujeme rukama těsto. Dáme v přikryté misce do lednice alespoň na půlhodinu vychladit.
Rozválíme na tenkou placku a nožem obtáhneme na těsto položenou misku o průměru zhruba 14 cm a vykrojíme kolo. Po obvodu kolo pomažeme rozšlehaným vajíčkem, aby se k sobě těsto při přeložení dobře přilepilo.
Naplníme libovolnou vychladlou náplní (viz níže; pokud náplň bude teplá, začne se nám roztékat máslo v těstě a je pak problém empanadu uzavřít a přenést na plech). Přehneme, aby nám vzniknul půlměsíc a vidličkou nebo prsty, kterými skládáme konce empanady přes sebe, těsto utěsníme, aby náplň nevytekla.
Dáme na plech vyložený pečícím papírem. Potřeme vajíčkem a pečeme na 200 stupňů dozlatova asi 15 min.
Naplnit lze empanadu v podstatě čímkoliv, fantazii se meze nekladou. Kromě náplní, které zde uvádím, to může být i restovaná zelenina, ochucené trhané vepřové nebo hovězí, rozmačkané brambory s kousky masa a omáčkou hogao (cibule orestovaná na oleji spolu s nastrouhaným vnitřkem rajčete) nebo tuňák se zeleninou. Dovnitř je možné přidat také sýr.
0,5 kg mletého masa (dle vaší chuti může být vepřové, hovězí nebo mix)
1 žlutá nebo červená cibule
2 stroužky česneku
½ červené papriky
½ zelené papriky
1 bobkový list
sůl, pepř
Na pánvi na středním plameni zpěníme na kostičky nakrájenou cibuli, přidáme nadrobno nakrájený česnek a nadrobno nakrájené papriky a chvíli společně opékáme. Přidáme maso a bobkový list a asi pět minut vše opékáme, až maso začne pouštět šťávu. Osolíme a opepříme dle chuti, zakryjeme pokličkou, ztlumíme plamen a vaříme 10 min. Necháme dobře vychladnout a plníme empanady.
Užijte si chutě jihoamerické kuchyně! Nechte si chutnat! Buen provecho!