[ROZHOVOR] Jak se pije káva v Kolumbii

15.5. 2021Iva Raková1387x0

Káva je jednou z nejtypičtějších latinskoamerických vývozních artiklů. Kolumbie patří po Brazílii a Vietnamu k jejím největším producentům na světě. Jak vypadá ale kávová kultura v samotné Kolumbii? Zeptala jsem se na to rodilého Kolumbijce Carlose.

Kolumbie je jedním z největších producentů zelené kávy na světě

Carlosi, co pro vás Kolumbijce představuje káva a kávová kultura?

Káva je pro nás v Kolumbii nejdůležitější nápoj. Pijeme ji denně, někdy i několikrát za den, třeba i tři- až pětkrát. Pro nás káva představuje sílu, kterou nám denně dává, abychom mohli vykonávat nejrůznější aktivity. V Kolumbii máme zato, že před začátkem jakékoliv činnosti bychom si měli dát kávu. No a když tu činnost dokončíme, tak proč bychom si ji nedali také:) Existuje spousta výmluv, proč pít kávu.

Takže je káva společenskou záležitostí.

Rozhodně. Káva spojuje lidi, ale zároveň je to pro nás potravina. Spousta lidí ráno snídá pouze kávu a k tomu chléb. Nic víc. A tím začíná jejich den.

V jakých oblastech Kolumbie se káva pěstuje?

Je to především ve významné oblasti, která se nachází na západě země, v takzvané eje cafetero neboli kávové ose. Je to hornatá oblast, jež je součástí And, konkrétně Západních Kordilér (Cordillera Occidental). Nadmořská výška se tam pohybuje mezi 2 800 a 3 500 metry nad moře. Kávová osa zahrnuje několik regionů, kde se vyskytuje vhodné klima pro pěstování kávy. Je to oblast Quinído, Caldas, Risaralda, město Armenia a další.

Arménie je v češtině název jedné z evropských zemí.

Ano, to je stejné i ve španělštině. Víme v Kolumbii, že je to název země, ale u nás je to hlavní město departamentu Quindío. Možná je tahle oblast podobně velká jako země Arménie v Evropě:)

Kolumbijský pěstitel kávy neboli caficultor

V Kolumbii se kávě říká tinto. Tento název jsem neslyšela v jiné latinskoamerické zemi, pouze u vás. Proč kávu nazýváte tinto? Jaký je původ tohoto názvu?

Původ označení tinto neznám, ale tohle slovo znamená tmavý.

Ve španělštině se říká také vino tinto – červené víno.

Ano, přesně tak, také je to nějaký tmavý nápoj. Myslím ale, že je to proto, aby se rozlišila černá káva a káva s mlékem, která je světlejší. Takže černé kávě říkáme tinto a té s mlékem café con leche. Tinto je malá černá káva, není to velký hrnek. Pijeme malé silné tinto, ne šálek plný kávy. Když si v restauraci řekneš o kávu a objednáš si café, musíš říct, co tím myslíš. Jestli je to tinto, café con leche a nebo velký hrnek kávy.

V Evropě se dnes kávová kultura točí kolem espressa, které pochází z Itálie, a tomu také odpovídá příprava v nejrůznějších kávovarech. Jak se dělá káva v Kolumbii a jak si ji připraví ráno obyčejná kolumbijská rodina?

Doma se připravuje takzvané café de olla, neboli káva z hrnce. Je to velmi jednoduchá záležitost. V hrnci nebo speciální konvici na vaření vody přivedeš vodu k varu. Do vody můžeš rovnou dát trochu cukru, pokud chceš. Většina lidí má ráda kávu s trochou cukru a nebo panely. Káva s panelou je prostě to nejlepší, co si můžeš dát, protože má specifickou chuť a je vynikající.

Takže dáš na sporák vařit vodu s trochou panely. Když voda vaří, vypneš sporák a zamícháš do vody kávu. Promícháváním lžící sleduješ barvu vody. Pokud je pro tebe dost tmavá, je hotovo. Hrnec nebo konvici s kávou přikryješ pokličkou a počkáš pět minut. Za tuto dobu klesne káva na dno a můžeš ji nalít do hrnečků a pít. Některým lidem ale chutnají i samotná kávová zrnka a nečekají, až káva úplně klesne na dno. Po dvou minutkách si ji nalejí a pijí tak, jak je, i s rozemletými zrnky.

Filtruje se káva i přes nějaký cedník nebo filtr? Taky jsem to někde viděla…

Ano, někdo ji i přecedí, ale když hrnec zakryješ, tak zrníčka klesnou na dno a pokud chvíli počkáš, opravdu ti v kávě pak žádná nezůstanou. Některým lidem ale chutná mít zrnka kávy v puse, tak ji pijí i takhle.

Hodně se to podobá českému turku. Káva se dává přímo do šálku, zaleje se vodou, zamíchá a nechá se odstát. Pak se rovnou pije.

Ano, to je hodně podobné.

Typická kolumbijská snídaně: černé tinto, huevos pericos neboli míchaná vajíčka s cibulí a rajčetem, kukuřičná placka arepa a k tomu kousek sýra a másla na potření arepy

Jaké jsou nejznámější kolumbijské značky kávy? Je totiž rozdíl pít kávu v Kolumbii a pak třeba být v Evropě a pít kolumbijskou kávu tady.

Ano, to je důležitý aspekt. Máme totiž zato, že ta nejlepší káva se pije mimo Kolumbii a ne u nás.

Proč tomu tak je? Přijde mi to dost hrozné, že to nejlepší, co máte, jde na vývoz.

Bohužel je to tak a je to především z ekonomických důvodů. Je to nastaveno tak, že je lepší prodat kolumbijskou kávu za dobrou cenu do zahraničí a nakoupit pro lidi z Kolumbie něco levnějšího. Nicméně máme značky jako Sello Rojo, Águila Roja, Lucafé nebo také značky společnosti Nestlé.

V posledních letech ale farmáři prodávají svou kávu individuálně a sami za sebe. Tahle káva je skvělá a prodává se v celých zrnech. Doma si ji můžeš namlít nebo už ti ji prodají namletou. Je to takzvané café artesanal, řemeslná káva, ne žádná značka od Nestlé. A to je opravdová kolumbijská káva. Vypěstovaná a upražená kolumbijskými farmáři. Je místní, ne odjinud.

Dnes by se taková káva mohla nazývat bio nebo organická.

Ano, organická nebo i endemická (tzn. vyskytující se jen na určitém místě).

Typický kopcovitý terén v kolumbijské eje cafetero v Západních Kordilerách

Když člověk cestuje po Latinské Americe, na letištích vidí jako kolumbijskou kávu především značku Juan Valdez. Tahle značka přijde něco jako kolumbijské Starbucks. Kdo to byl Juan Valdez a jak je to s jeho odkazem dnes?

Juan Valdez je postava, která byla vytvořena pro značku kolumbijské kávy. Jedná se o typického kolumbijského farmáře z kávové osy, který je vyobrazený s mulou a má na sobě kroj, v němž je na břiše i speciální kapsa na sbírání kávy. Na hlavě má klobouk a je to typický zemědělec z této oblasti.

Tahle značka vznikla na konci 60. let a reprezentovala kolumbijské pěstitele kávy. Juan Valdez symbolizoval vývoz naší kávy a postupně se kolumbijská káva stala slavnou po celém světě. Veškerá káva, kterou Kolumbie produkovala, byla pod touto značkou.

Značka Juan Valdez

Nebyli to tedy jednotliví farmáři.

Ne, byly to kávové asociace reprezentované státní značkou Juan Valdez. Potom se tahle značka osamostatnila a vytvořila síť kaváren po celém světě. Dnes už ale není tak jasné, jestli káva Juan Valdez vždy stoprocentně pouze kolumbijská. To samé platí u Starbucks. Jsou to mixy káv, u kterých někdy nevíš, odkud pochází, a lidé jsou ochotní zaplatit spoustu peněz, aby si mohli vypít kávu v těchto kavárnách, ale ignorují fakt, že si mohou za mnohem méně udělat lepší kávu doma.

Mám poslední otázku. V České republice je v posledních letech trend kupovat zrnkovou kávu a mlít si ji doma, ať už ručním nebo elektrickým mlýnkem. V Kolumbii jsem ale spíš viděla, že je obvyklejší sehnat mletou než zrnkovou kávu. Melete si kávu i doma nebo ji raději kupujete už namletou?

Přijde mi, že mimo Kolumbii si lidé chtějí kávu víc vychutnat a připravit ji víc ve stylu gurmet. Pro nás je ale káva rychlý nápoj, který je za minutu hotový. Není čas na mletí kávy doma.

Takže z toho neděláte žádný rituál.

Ne, kávu jsme měli doma vždycky. Možná proto už se tolik nezabýváme detaily a prostě ji vypijeme a je to.

Carlosi, díky za rozhovor!

Máte chuť se vydat to Latinské Ameriky po vlastní ose a ochutnat kolumbijskou kávu v zemi jejího původu? Při plánování vaší cesty vám pomůže můj eBook, který vás připraví na všechny situace a jako bonus se naučíte základy latinskoamerické španělštiny! Objednejte si ho zde >>

Mou vášní je cestování po vlastní ose v Latinské Americe. Jsem autorkou eBooku Jak zrealizovat vaši cestu snů do Latinské Ameriky . Baví mě praktickými radami a tipy inspirovat ostatní k tomu, aby překonali svoje obavy, vydali se na svou vysněnou cestu a prožili v těchto zemích nezapomenutelné momenty. Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.